Aj malý byt môže byť presvetlený. Toto sú 4 odporúčania pri zariaďovaní malých priestorov.

Ak máte malý byt, skúste oklamať svoj vlastný zrak. Máme pre vás nápady, ako si ho zariadiť tak, aby pôsobil priestrannejšie. Pozrime sa teda na štyri rady, ktoré môžu zásadne zmeniť atmosféru nášho bývania. Na konci máme pre vás aj zaujímavé odporúčanie.

Rada č. 1 : Nepodceňujte prirodzené svetlo

Najlepším trikom, ako vytvoriť dojem väčšieho priestoru, je umiestniť zrkadlo oproti oknu. Svetlo sa v zrkadle odrazí a vytvorí tak ilúziu druhého okna. Denné svetlo je vašim pomocníkom v malom priestore. Nechajte ho preniknúť do bytu a presvetliť tak celý priestor. Rozptyl svetla dosiahnete priehľadnými záclonami, svetlými závesmi a tkaninovými roletami vo svetlých farbách. Ak si chcete vytvoriť príjemné prostredie v malej izbe, skúste obmedziť aj počet farieb a materiálov. Zvoľte rovnaké či podobné odtiene nábytku. Farby použite dominantné a na väčších plochách.

Rada č. 2 : Použite viacúčelový nábytok

Ak chcete využiť priestor vo svojom byte čo najlepšie, nezabúdajte na nábytok s viacerými funkciami. Rozkladacia pohovka je skvelým príkladom jedného nábytku, ktorý spĺňa dve rôzne funkcie. Ďalším takým príkladom je taburet, ktorý môžete využiť či už na sedenie, ako opierku pod nohy, alebo ako úložný priestor. Na našej stránke je viacero modelov sedačiek, ktoré sú viacúčelové. Napr. sedacia súprava Metropol môže mať odkladací priestor pod opierkou, kde môžete „ukryť“ občerstvenie.

Rada č. 3 : Vyhnite sa preplneným skrinkám

V prípade malých bytov je zlatým pravidlom, že menej je niekedy viac. Priveľa vecí naukladaných v policiach váš byt opticky zmenšia. Je preto dôležité uistiť sa, že všetko, čo doma máte, skutočne ešte použijete. Začnite s upratovaním a uchovajte si len to podstatné. Skutočne nie je potrebné zubami nechtami vystavovať v skrinke či poličke svadobné poháre, či súpravu, ktorú ste na tejto životnej udalosti dostali od najbližších.

Rada č. 4 : Vážte si priestor

Nekupujte si nábytok len preto, aby ste vyplnili prázdny priestor. Tento nábytok nám potom zaberá drahocenný priestor, ktorý sa pre nás stáva prakticky nevyužiteľný. Buďte kreatívny. Veľa vecí v malom priestore je problém, ktorý môžete ukážkovo vyriešiť stropnými poličkami

Našim tipom na veľký úložný priestor je praktický a funkčný nábytok, medzi ktorý patria aj naše sedačky s veľkým úložným priestorom. Poslúžia vám na uloženie objemných vecí, ktoré by ste nemali kde inde dať. Myslite na to, že tam ukladáme len veci, ktoré naozaj potrebujeme len „sviatočne“, aby ste sa vyhli pravidelnému posúvaniu nie najľahších dielov sedačky.

Odporúčanie : Vytvorte si malé oázy

Zamyslite sa aj nad tým, čo všetko vo svojom byte robíte. Napríklad spíte, jete, relaxujete, pozeráte sa na televíziu alebo možno aj pracujete. Skúste si vytvoriť malé oázy na každú činnosť alebo aspoň najdôležitejšie z nich. Napríklad i sedačkou rozdelíte miestnosť do menších zón. Použiť môžete aj kvety, ktoré taktiež opticky rozdelia miestnosť.