Ako opticky zväčšiť obývačku?

Veľká obývačka je snom nejednej rodiny. Len si predstavte veľkú rohovú sedačku s nádherným kreslom a k tomu dizajnový stolík a nesmieme zabudnúť ani na klavír, či komodu po babičke. Žiaľ realita je často od tejto predstavy vzdialená na míle ďaleko. Nemajte však obavy. Ak je váš obývací priestor skutočne malý, neznamená to, že musí pôsobiť stiesnene a preplnene. Stačí, ak sa budete držať pár trikov, ktoré vám prezradíme. Nie sú to len naše tipy, ale najmä rady dizajnérskych mágov, ktorí vedia opticky zväčšiť každú obývačku. Poďte sa s nami inšpirovať.

Veľkosť sedačky

Veľká sedačka tvaru U síce praje spoločenskému životu ale môžete vďaka nej prísť o drahocenný priestor. Namiesto toho dizajnéri radia skombinovať klasickú dvoj resp. trojmiestnu sedačku s taburetmi. O niečo lepšia situácia je pri sedačkách do tvaru písmena L, ktorá síce na prvý pohľad môže pôsobiť objemne ale zároveň jej využitím môžete efektívne zaplniť roh izby, ktorý by inak zíval prázdnotou alebo by ste tam z núdze umiestnili kus nábytku.
V našom štúdiu je na výber hneď niekoľko sedacích súprav, ktoré vhodne vyplnia malý priestor v obývačke, pri zachovaní harmónie a vzdušnosti.

Funkčnosť sedačky

Už dávno neplatí, že na sedačke musíte len sedieť. Aj keď katalógové fotografie navodzujú dojem nadýchanosti, voľnosti a priestoru, realita je často iná. Množstvo drobností, ako sú časopisy, prikrývky, diaľkové ovládače je potrebné niekde „skryť“, aby opticky neprepĺňali menšie priestory.

Mnohé modely sedačiek preto majú úložný priestor ( napr. model Metropol ), dajú sa rozkladať ( model Dayton ), alebo z nej môžete spraviť plnohodnotné lôžko ( napr. modely Viktoria, Tomi Plaza, Lemans ). Práve multifunkčnosť sedačiek je jednou z ciest, ako využiť priestor naplno, či už pre odloženie vecí alebo prespanie.

Vyhnite sa robustnosti

Ťažký, rustikálny kúsok síce možno poteší oko nejedného návštevníka vašej obývačky ale do menších priestorov sa skutočne nehodí. Pri výbere vhodnej sedačky preto pozerajte po menších, kompaktnejších modeloch, ktoré nenavodzujú dojem masy, objemu a „kráľovského“ prepychu. Bude to pôsobiť neprirodzene a reálne vám takýto prvok zaberie omnoho viac miesta ako subtílnejšie ale dizajnovo čisté sedačky ( u klientov veľmi populárne modely Lemans alebo Viktoria ).

Svetlé farby = opticky väčší priestor

Dizajnéri vedia, čo robia. Tmavé, ťažké farby priestor zmenšujú. Preto, ak chcete vašu obývačku vizuálne zväčšiť, vyberajte si spomedzi svetlých a prírodných poťahových materiálov. Nožičky sedačky môžu byť pre kontrast tmavšie. Vhodne zvoľte aj doplnky, ktoré dotvárajú celkový vzhľad. Dizajnéri sa v malých priestoroch uchyľujú k použitiu priesvitných plastových stoličiek a pri stolíku prevažuje číre sklo. To, či pôjdete touto cestou je samozrejme na vás. Na vhodných doplnkoch ale mimoriadne záleží. Stačí na stolík umiestniť kytičku z malých kvetov alebo na sedačku doplniť menšie vankúše a priestor je razom vizuálne priestrannejší.