Ako zvoliť doplnky, aby vaša sedačka vynikla?

Sedačka alebo sedacia súprava je najväčším kusom nábytku vo vašej obývačke. Minimalizmus tvarov je posledným rokom trendom ale niektorí ľudia by radi ozvláštnili svoj gauč a priestor okolo doplnkami.

Veľkou výhodou toho „tuningu“ je, že sa rozbíja veľká plocha sedačky, ktorá tak nepôsobí sterilne a príliš uhladene ale vytvorí sa pekný harmonický priestor.

My vám prezradíme, ako zvoliť doplnky k sedačke tak, aby to splnilo účel a sedačka nebola veľmi preplnená.

Vytvorte kontrast

Pri premýšľaní o vytvorení kontrastu je dôležité myslieť aj na celkovú kompozíciu. Sedacia súprava je vždy zasadená v priestore, preto by ste sa na doplnky mali pozerať zo širšieho pohľadu. Tmavá sedačka v kombinácii s tmavou stenou a podlahou by mohla skutočne pôsobiť ťažko a stiesnene. Najjednoduchším riešením, ako vytvoriť kontrast medzi sedačkou, podlahou a stenou je premaľovanie steny. Určite sa nikomu nechce vytrhávať kvôli farbe sedačky parkety alebo si dať gauč prečalúniť.

Platí nepísané pravidlo, že aspoň jeden z týchto elementov (sedačka-stena-podlaha) by mal byť kontrastný. V takomto priestore nemá človek pocit stiesnenosti alebo naopak prílišnej čistoty, nudnosti, či jednoliatosti.

Kontrast priamo na sedačke

Ak by ste na biely gauč položili biele alebo svetlé vankúšiky, nedosiahli ste želaný efekt. Preto dizajnéri aj my odporúčame vytvoriť kontrast, čo sa týka farieb ale aj vzorov.

Ak je sedačka tmavá, zvoľte svetlejšie odtiene doplnkov a naopak. Osvedčenou cestou, ako skombinovať sedačku v svetlých odtieňoch je použitie vankúšikov v antracitovej, fialovej, zelenej, červenej alebo oranžovej farbe. Tieto farby sú teplé a bežne ich nájdete v prírode, preto takéto kombinácie pôsobia na človeka veľmi príjemne a vzdušne.

V prípade, že máte v obľube čiernu farbu, doporučujeme použiť vankúše so vzorovaným poťahom. Táto kombinácia je veľmi elegantná, dizajnovo čistá a spôsobí, že pohľad návštevy nespočinie na výrazných čisto čiernych vankúšoch ale bude vnímať sedačku ako celok.

Myslite na stôl a ďalšie doplnky

Stôl je často nedoceňovaným doplnkom sedacej súpravy ale pri jeho výbere by ste sa nemali ponáhľať. Prvým faktorom je veľkosť. Musí proporčne ( rozmerovo ) sedieť s celkovou veľkosťou gauča. Ak je stôl veľmi malý voči sedačke, nebude plniť svoj účel a zároveň bude vyzerať neprirodzene.

Veľký stôl pri sedacej súprave opäť spôsobí dojem opticky menšej sedačky. Celý priestor ale musí pôsobiť ucelene a súdržne.

Veľkým pomocníkom pri „rozbití“ priestoru je pridanie samostatnej sedačky. Je na vás, či použijete taburet alebo ušiak ale vďaka tomuto doplnku môžete doplniť priestor bez toho, aby pôsobil preplnene.

V StudioSpanku.sk vám odborníci s dlhoročnými skúsenosťami radi poradia s výberom vhodného poťahového materiálu pre vašu sedačku a taktiež doplnkov, aby obývačka hrala farbami ale bola zároveň pôsobivá a útulná.