Sedačka v malej obývačke? 6 tipov, ako dosiahnuť viac priestoru

Nie každý má k dispozícii priestranný obývací priestor. Ponúkame vám ale 6 zaujímavých tipov, ako trochu oklamať zrak a vďaka optickým trikom obývačku o niečo „zväčšiť“.

  1. Namiesto sedačky kreslo

Klasická sedačka alebo dokonca sedacia súprava vie ukrojiť obrovskú časť obývačky. Ak priestoru nie je nazvyš, riešením môže byť tzv. 1,5 miestne kreslo. Jeho zaradenie do malej obývačky nie je také agresívne ako v prípade gauča. Zároveň poskytuje dostatok pohodlia pre oddych. Skvelá voľba.

  1. Rohová sedačka do dlhých izieb

Špecifickým znakom niektorých panelových bytov alebo starších rodinných domov je dlhá a úzka obývačka. Tu sa nám možnosti na dobré umiestnenie sedačky okresávajú ale netreba vešať hlavu. Jedným z najlepších riešení je rohová sedačka. Pomocou nej docielite hneď dve veci naraz. Viete ju umiestniť do samého rohu izby, kde by iný nábytok mohol byť značne nepraktický. Zároveň pri konverzácii môžete využiť „čaro“ rohovej sedačky a rozprávať sa z očí do očí.

  1. Steny vo svetlých odtieňoch

Tmavá zoštíhľuje. Túto vetu radi používajú ženy pri výbere oblečenia. A veda im dáva za pravdu. Tmavá farba skutočne veci opticky zmenšuje, preto by ste sa pri výbere náteru mali pozerať skôr ku svetlejším odtieňom. Svetlo je to, čo malý priestor akútne potrebuje.

  1. Taburetky? Áno

Títo malí šikovníci splnia svoju úlohu v malých obývačkách na výbornú. Taburetky sú spratné, ľahké, dizajnovo neutrálne ( hodia sa do modernejších aj tradične zariadených obývačiek ). Predstavujú ideálne riešenia namiesto sedacej zostavy (napr. 3+2+1).

  1. Odkladací priestor

Problémom malých obývačiek je skutočnosť, že každá vec navyše doslova bije do očí. Je preto dobré mať príručný priestor, kde sa odložia napr. deky. Odporúčame pozerať sa na také modely sedačiek, ktoré disponujú úložným priestorom.

  1. Používajte vzory

To, že máte malú obývačku neznamená, že by ste sa mali držať minimalizmu. Priestor dokáže veľmi dobre „rozbiť“ použitím rôznych vzorov. Menej je niekedy viac a tu to platí dvojnásobne. Ak by ste to so vzormi prehnali, miestnosť by pôsobila chaoticky a skľučujúco. Kockovaný vzor alebo kvetinový motív je skvelým riešením pre vankúše. Ak by ste ich ale skombinovali so vzorkovanou tapetou alebo viacfarebnými stenami, nemuselo by to v konečnom dôsledku docieliť požadovaný efekt.

Tieto rady a tipy vám prinášajú odborníci zo Studio-spanku.sk, ktorí sa už 11 rokov venujú výrobe sedačiek a postelí na mieru z vysokokvalitných materiálov a masívu. Vo svojom showroome v Žiline radi poradia a tiež poskytnú neoceniteľné rady ohľadom výberu tej správnej sedačky alebo postele (nielen) do malých priestorov.