Žltá sedačka vám otvára nekonečné možnosti

Aj keď farbou roka 2020 je klasická modrá, my sa dnes povenujeme pomerne odlišnej farbe, ktorá je ale posledné roky bestsellerom a patrí u klientov medzi najpopulárnejšie.

Reč je o žltej farbe a jej odtieňoch. Zámerne píšeme aj odtieňoch, pretože táto farba ich má vskutku dosť a ten „svoj“ si nájde takmer každý.

Poďme sa pozrieť, prečo popularita žltých sedačiek nabrala posledné roky na intenzite.

S čím sa ľuďom spája žlta?

V prvom rade treba povedať, že je to prírodná farba a je spájaná s jarou, kvetmi, slnkom a teplom. A to sú presne prvky, ktoré sa vo väčšej, či menšej miere snažia do obývačky dostať mnohé domácnosti, aby si tak spríjemnili a zútulnili bývanie.

Žltá sa využíva pri dopravnom značení (semafor, hlavná cesta…) , označujú sa ňou plynové rúry, taxíky, či slúži ako výstraha (žltá karta vo futbale). Ak by sme mali túto farbu charakterizovať jedným slovom bolo by to slovíčko „výrazná“.

A práve to je jej najväčšia „zbraň“. Všetkého ale treba s mierou, preto výrazne žltá farba na veľkej ploche môže byť až nežiaduca. V tomto prípade prichádzajú na rad doplnky a farebné kombinácie, ktoré stiahnu prílišnú pozornosť na túto farbu a obývacia izba vďaka nim môže pôsobiť harmonickejšie a priestrannejšie.

Nádherné kombinácie môžete dosiahnuť, ak skombinujete žltú sedačku s čiernymi alebo antracitovými doplnkami. Nebojte sa vzorov, napr. kociek, pásikov, bodiek. Sedacia súprava bude pôsobiť na prvý pohľad oveľa prirodzenejšie.

Keďže žltá je farba prírodná, krásne kombinácie môžete docieliť v kombinácii s inými prírodnými farbami. Ideálne, ak sú kontrastné a teda tmavšie.

Veľmi sa osvedčili kombinácie s modrou, zelenou, či fialovou farbou. V umeleckom svete často zastupuje zlatú farbu, ktorá je symbolom prepychu a moci.

Celková harmónia nie je závislá len od farby sedačky a doplnkov, ako sú napr. vankúše ale aj farby a typu podlahy a okolitých stien.

Asi žiadna iná farba nepôsobí prirodzenejšie ako kombinácia žltej s drevom. Preto odporúčame použiť prirodzenú drevenú farbu parkiet o niečo tmavšieho odtieňa ako je samotná sedačka. Priestor tak bude zladený, priestranný a neuveriteľne prirodzený.

Veľkej popularite sa tešia aj tmavšie odtiene. Pôsobia decentnejšie, menej hravo ale zároveň dostatočne teplo na to, aby ste ich milovali.